Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Standardy ochrony małoletnich

Drodzy Uczniowie,

w naszej szkole obowiązują Standardy Ochrony Małoletnich - są to regulacje wewnątrzszkolne, których celem jest zapewnienie Wam ochrony przed krzywdzeniem.

Odnajdziecie w nich informacje na temat:

  • zachowań, które w naszej szkole są nieakceptowane,
  • reakcji szkoły, gdy pojawią się zachowania nieakceptowalne,
  • reakcji szkoły, gdy pracownik szkoły poweźmie informację, że któryś uczeń jest krzywdzony poza szkołą.

W NASZEJ SZKOLE NIE MA ZGODY NA PRZEMOC !!!

- ani fizyczną, ani psychiczną, ani słowną, ani cyberprzemoc!

Zachowania POZYTYWNE

  1. W komunikacji z kolegami/ koleżankami zachowuj szacunek, nie przerywaj innym, gdy się wypowiadają.
  2. Słuchaj innych, gdy mówią.
  3. Pamiętaj, że każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania, myśli i przekonań, jeśli nie naruszają one dobra osobistego innych osób
  4. Pamiętaj, że żarty, które nie bawią drugiej osoby, nie są żartami i taką zabawę słowną natychmiast przerywaj.
  5. Stosuj słowo „NIE”, jeśli dana forma interakcji Ci nie

Zachowania NEGATYWNE

  1. Nie wolno Ci krzyczeć na koleżanki / kolegów, lekceważyć, obrażać, wyśmiewać, wykluczać z grupy.
  2. Nie wolno Ci używać języka nienawiści ani tzw. hejtu.
  3. Nie wolno Ci bić, szturchać, popychać ani w inny sposób naruszać nietykalność fizyczną koleżanki / kolegi, ani używać jakiejkolwiek przemocy fizycznej.
  4. Nie wolno Ci nagrywać ani rozpowszechniać wizerunku koleżanki / kolegi bez ich wyraźnej zgody.
  5. Nie wolno Ci wyrażać negatywnych, prześmiewczych komentarzy na temat zachowania, pracy ani wyglądu koleżanki / kolegi.
  6. Nie wolno Ci pożyczać rzeczy innych bez ich zgody.
  7. Nie wolno Ci spożywać alkoholu, napojów energetycznych, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, ani zachęcać do ich spożycia koleżanek / kolegów.
  8. Jeżeli będziesz świadkiem jakiegokolwiek z wyżej opisanych zachowań, sytuacji ze strony innych dorosłych lub młodzieży, zawsze poinformuj o tym wychowawcę lub pedagoga szkolnego.

 

Nauczyciele działają w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji zachowania osób małoletnich.

Zachowania POZYTYWNE nauczyciela:

  1. W komunikacji z małoletnim zachowuje cierpliwości i szacunek.
  2. Słucha uważnie małoletniego i udziela mu odpowiedzi adekwatnych do wieku i sytuacji.
  3. Zapewnia małoletnich, że jeżeli czują się niekomfortowo z jakimś zachowaniem, sytuacją czy słowami, mogą o tym powiedzieć nauczycielowi lub wskazanej osobie (wychowawcy, pedagogowi szkolnemu, psychologowi szkolnemu) i mogą oczekiwać reakcji / pomocy.
  4. Docenia i szanuje wkład osób małoletnich w podejmowanie działań i traktuje równo (bez względu na ich płeć, światopogląd, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny, sprawność/niepełnosprawność i orientację seksualną).
  5. Unika faworyzowania uczniów.
  6. Szanuje prawo małoletniego do prywatności, a jeżeli nauczyciel musi odstąpić od tej zasady, wyjaśnia to (np. aby chronić ucznia odstępuje od zasady poufności).
  7. Podejmując decyzje dotyczące małoletniego, informuje go o tym i stara się brać pod uwagę jego oczekiwania.
  8. Unika zbędnego ryzyka w pracy z małoletnim – sprawdza czy sprzęt i otoczenie jest bezpieczne.
  9. Nauczyciel jest przygotowany na wyjaśnienie swoich działań wobec małoletnich.

Zachowania NEGATYWNE nauczyciela

  1. Nauczycielowi nie wolno zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać małoletniego.
  2. Nie wolno krzyczeć na małoletniego w sytuacji innej niż wynikająca z jego bezpieczeństwa lub innych małoletnich.
  3. Nie wolno bić, szturchać, popychać ani w inny sposób naruszać nietykalności fizycznej małoletniego.
  4. Nie wolno nawiązywać z małoletnim jakichkolwiek relacji intymnych lub seksualnych (seksualne żarty, komentarze, gesty, udostępnianie treści erotycznych lub pornograficznych, bez względu na formę). Wszystkie ryzykowne sytuacje, muszą być zgłaszane
  5. Nie wolno utrwalać wizerunku małoletniego dla potrzeb prywatnych (filmowanie, fotografowanie). Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków dzieci, jeśli dyrekcja nie została o tym poinformowana, nie wyraziła na to zgody i nie uzyskała zgód rodziców / opiekunów Nie dotyczy to zdjęć dokumentujących dane wydarzenie zgodnie z art. 81 prawa autorskiego.
  6. Nie wolno zapraszać małoletnich do swojego prywatnego domu/mieszkania ani spotykać się z nimi poza godzinami pracy. Jeśli zachodzi konieczność spotkania
    z małoletnimi poza godzinami pracy, nauczyciel musi poinformować o tym dyrekcję,
    a rodzice i małoletni muszą wyrazić zgodę na taki
  7. Nie wolno kontaktować się z małoletnimi przez prywatne kanały komunikacji
    i media (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych). Jeśli zachodzi taka konieczność, właściwą formą komunikacji z małoletnimi i ich rodzicami poza godzinami pracy są kanały służbowe (e-mail, dziennik elektroniczny, telefon służbowy).
  8. Nie wolno proponować małoletnim alkoholu, napojów energetycznych, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używać ich w ich obecności.
  9. Jeżeli nauczyciel jest świadkiem jakiegokolwiek z wyżej opisanych zachowań, sytuacji ze strony innych dorosłych lub osób małoletnich, zawsze informuje o tym dyrektora szkoły.
  10. Jeżeli nauczyciel utrzymuje relacje towarzyskie lub rodzinne z rodzicami małoletniego (jeśli małoletni i rodzice są osobami bliskimi wobec pracownika) nauczyciel zachowuje poufność wszystkich informacji dotyczących innych dzieci, ich rodziców oraz opiekunów.
  11. Nauczycielowi nie wolno wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec małoletniego lub jego rodziców. Nie wolno zachowywać się w sposób mogący sugerować innym istnienie takiej zależności i prowadzący do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych. Nie dotyczy to okazjonalnych podarków związanych ze świętami w roku szkolnym, np. kwiatów z okazji Dnia Nauczyciela.
  12. Nauczyciel nie podejmuje innego niż niezbędny kontakt fizyczny z osobą małoletnią. Istnieją jednak sytuacje, w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu: jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek osoby małoletniej, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Nauczyciel kieruje się zawsze swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując iodnotowując reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie) i zachowując świadomość, że nawet przy dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez małoletniego lub osoby Kontakt fizyczny z osobą małoletnią nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.
  13. Nauczycielowi nie wolno ujawniać informacji wrażliwych dotyczących małoletniego wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych małoletnich. Obejmuje to wizerunek dziecka, informacje o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.
  14. Nie wolno zachowywać się w obecności małoletnich w sposób niestosowny. Obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie
    w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec małoletniego relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
  15. Nauczyciel nigdy nie dotyka małoletniego w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.
  16. Podczas wyjazdów i wycieczek niedopuszczalne jest spanie z małoletnim w jednym pokoju.
  17. Nauczyciel, który jest świadkiem jakiegokolwiek z wyżej opisanych zachowań, sytuacji ze strony innych dorosłych lub małoletnich, zawsze informuje o tym dyrektora szkoły.

Pamiętaj, że:

  • Warto rozmawiać z innymi o zachowaniach, które Cię niepokoją lub są dla Ciebie niekomfortowe.
  • Jeśli jakaś zabawa/ propozycja Ci się nie podoba, masz prawo powiedzieć „nie”.
  • Jeśli potrzebujesz pomocy, alarmuj o tym inne osoby. Niczego się nie obawiaj!

 

W przypadku gdy:

  • doświadczyłeś krzywdzenia ze strony innego ucznia lub byłeś świadkiem zachowania przemocowego, poinformuj o tym wychowawcę, nauczyciela, pedagoga, psychologa, dyrektora lub jakąkolwiek starszą osobę. Twoje zgłoszenie nigdy nie zostanie zlekceważone. Nie będziemy Cię oceniać. Zareagujemy niezwłocznie.
  • doświadczyłeś krzywdzenia ze strony dorosłego, również rodzica / opiekuna lub byłeś świadkiem przemocy, poinformuj nas o tym!

Pamiętaj: jesteś chroniony prawnie przed czynami niedozwolonymi osób powyżej 17 roku życia. Każda osoba, która podejmie się czynności niedozwolonych zostanie ukarana zgodnie
z obowiązującymi przepisami.

Pamiętaj, że w przypadku, gdy nie jesteś pewien czy dane zachowanie jest przemocą czy jest zachowaniem niedozwolonym zawsze możesz podejść do pedagoga szkolnego lub psychologa gdzie uzyskasz pomoc, wyjaśnienie, ustalicie dalsze działania.

Ważne jest, abyś zwrócił się do kogoś o pomoc, gdyż wtedy szybciej problem, który się pojawia, można rozwiązać!

Sam problemu nie rozwiążesz!

  

Gdzie możesz szukać pomocy?

 

112 – numer alarmowy

 

800 121 212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

 

116 11 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

 

801 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”

 

800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania

 

Data dodania: 2024-08-06 08:18:22
Ilość wyświetleń: 822

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Projekty

Projekty, programy, dofinansowania
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej