Pamiętaj o maseczce!!!

amnestyGrudzień to czas obfity w wiele wydarzeń. Jednym z nich jest Maraton Pisania Listów Amnesty International. Przeczytajcie poniższe informacje - Maraton Pisania Listów ma sens!!!
W zeszłym roku w naszej szkole pisaliśmy listy w obronie trzech osób. W dwóch przypadkach odnieśliśmy sukces! Dostaliśmy dobre wiadomości o uchyleniu kary śmierci dla Magaia Mathiopa Ngonga z Sudanu Południowego, oraz zmniejszeniu wyroku dla Yasaman Aryani (Iran).

Magai Matiop Ngong był uczniem, gdy skazano go na karę śmierci za morderstwo, które – jak tłumaczył sędziemu – było wypadkiem. Magai nie miał prawnika ani kiedy go aresztowano, ani podczas jego pierwszego procesu. Sędzia powiedział mu, że może złożyć apelację i prosić o uchylenie wyroku śmierci. Dwa lata później, w wieku 17 lat, Magai oczekiwał na egzekucję w centralnym więzieniu w Dżubie. Przy życiu trzymała go nadzieja, że wygra apelację od wyroku śmierci i wróci do szkoły. W lipcu 2020 roku wyrok śmierci dla Magaia Mathiopa Ngonga z Sudanu Południowego został uchylony i bohater Maratonu Pisania Listów 2019 został zabrany z celi śmierci. Tę decyzję podjął Sąd Apelacyjny, który wziął pod uwagę fakt, że w momencie popełniania przestępstwa Magai był niepełnoletni. W ramach Maratonu Pisania Listów w jego obronie podjęto ponad 765 tys. akcji na całym świecie, a w Polsce napisaliśmy ponad 30 tysięcy listów! Takie wiadomości pokazują, że międzynarodowa presja ma sens, a Wasze działania przynoszą pozytywne rezultaty.

Yasaman Aryani zdecydowała się przeciwstawić irańskiemu prawu dotyczącemu przymusowego „zasłaniania” (hidżab). W 2019 roku, w Międzynarodowy Dzień Kobiet, Yasaman, odważnie odsłaniając włosy, rozdawała pasażerkom pociągu białe kwiaty. Film o jej akcie buntu stał się popularny w Internecie, co skłoniło władze Iranu do jej aresztowania. Yasaman została skazana na szokującą karę 16 lat bezwzględnego więzienia. Wszystko przez przekonanie, że kobiety powinny mieć swobodę wyboru tego, co będą nosić. 5 lutego 2020 r. wyrok Yasaman został zmniejszony do 9 lat i 5 miesięcy.

W tym roku również chcemy pomóc organizując maraton. Szczegóły wkrótce ...

4458 zdalna

skalnaTV

Copyright © 2021 dr.EGw Rights Reserved.