Niezwykły finał ogólnopolskiego konkursu „Niemiecki ma klasę” w Warszawie

Grupa projektowa „Deutsch hat Klasse” z Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach weszła do Finału ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Goethe-Institut i otrzymała zaproszenie do udziału w uroczystości finałowej w Warszawie.

Ogólnopolski Konkurs "Deutsch hat Klasse" przeprowadzony był w trzech kategoriach: szkoły gimnazjalne, szkoły ponadgimnazjalne oraz zespoły ze szkół , które brały udział w poprzednich edycjach. W roku szkolnym 2016/2017 w projekcie wzięło udział 2.177 uczniów z 96 szkół z całej Polski. Do finału weszło 10 szkół: 4 w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, 3 w kategorii szkół gimnazjalnych, 3 w kategorii ponowny udział w konkursie. Wśród finalistów ze szkół ponadgimnazjalnych znaleźli się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach.

W nagrodę cała grupa projektowa wraz z dyrektorem szkoły Piotrem Skowronkiem, koordynatorem projektu Małgorzatą Piotrowską oraz wychowawcami, została zaproszona na trzydniową wycieczkę do Warszawy w dniach 31.05-2.06. Całkowity koszt wycieczki: transportu, noclegu oraz wyżywienia pokrywał Goethe-Institut.
Grupa nocowała w ekskluzywnym hotelu Logos nad Wisłą z widokiem na Stadion Narodowy. W pierwszym dniu Skalniacy przywitali się z Syrenką warszawską,  podziwiali plażę nad Wisłą, Stadion Narodowy oraz Śródmieście Warszawy.
W drugim dniu, czyli w Dniu Dziecka grupa przemieszczała się po Warszawie komunikacją miejską. Spod Centrum Kopernika wyruszyliśmy drugą linią metra. Dla niektórych uczniów była to pierwsza w życiu podróż metrem.
Przed Pałacem Kultury i Nauki rozpoczęła się gra miejska, która umożliwiła uczniom zwiedzanie Warszawy w sposób interaktywny połączony z zabawą i rywalizacją.
Przed rozpoczęciem gry zespół projektowy został podzielony na trzy grupy. Każda grupa pod opieką nauczyciela miała do zrealizowania kilka zadań: wizytę w siedzibie Goethe-Institut przy ul.Chmielnej i wykonanie zadania językowego, wjazd na Taras Widokowy w PKiN i podziwianie panoramy stolicy z XXX piętra, spotkanie z malarzem ulicznym i naszkicowanie PKiN, zwiedzanie Muzeum Domków dla Lalek, które jest pierwszym takim muzeum w Europie i składa się na nie ponad 100 miniaturowych domków z różnych epok, spotkanie z cwaniakiem warszawskim i poznanie reguł gry w trzy karty, rozwiązanie quizu wiedzy o Warszawie, wydostanie się z Escape Room dzięki pracy zespołowej oraz logicznemu myśleniu. Urozmaicone zadania o różnym stopniu trudności pozwoliły w niekonwencjonalny sposób odkryć różne oblicza Warszawy, ale również zachęciły uczniów do kreatywności, podejmowania samodzielnych decyzji oraz współpracy w grupie. Zmęczeni, ale zadowoleni z efektów swojej pracy, w nagrodę za wykazanie się wiedzą na temat stolicy,  konsumowali z apetytem lokalny przysmak - ciepłe pączki z różanym nadzieniem. Po emocjach związanych z grą miejską obiad w stylowej restauracji smakował wyśmienicie. Uroczysty Finał ogólnopolskiego konkursu "Deutsch hat Klasse" rozpoczął się o 16.30 w Pałacu Kultury i Nauki w kinie Kinoteka. Podczas Gali finałowej cała grupa projektowa wraz z dyrektorem szkoły Piotrem Skowronkiem oraz koordynatorem projektu Małgorzatą Piotrowską zaproszona została na scenę. Ambasador Niemiec pan Rolf Nikel pogratulował finalistom sukcesu i wręczył dyplomy.
Nagrodą dla uczniów za ogromne zaangażowanie w realizację projektu i zaaranżowanie sali języka niemieckiego była trzydniowa wycieczka do Warszawy, dyrektor szkoły Piotr Skowronek pojedzie w październiku na wizytę studyjną do Niemiec, koordynator projektu Małgorzata Piotrowska otrzymała stypendium w Akademii Letniej Goethe-Institut w Gdańsku.
  Po ogłoszeniu zwycięzców i wręczeniu nagród przez Ambasadora Niemiec odbyła się projekcja filmu „Sonnenallee” („Aleja słoneczna”). Film został wyświetlony po niemiecku z polskimi napisami.
W trzecim dniu wycieczki uczniowie zwiedzili z przewodnikiem Sejm RP.
Wycieczka do Warszawy i udział w niezwykłym finale konkursu "Deutsch hat Klasse" dostarczyły wielu niezapomnianych przeżyć i wrażeń.
Grupa projektowa wróciła z Warszawy uśmiechnięta, szczęśliwa, dumna z siebie i swoich osiągnięć, bogatsza o nowe pomysły.
Serdecznie dziękujemy Goethe-Institut za zaproszenie do Warszawy, za ufundowanie w nagrodę wspaniałej wycieczki dla całej grupy projektowej wraz z opiekunami, możliwość poznania stolicy w interaktywny sposób w ramach bardzo ciekawej gry miejskiej oraz za niezwykły finał konkursu "Deutsch hat Klasse".
Kilka miesięcy wspólnej ogromnej pracy, nauki języka, kolejnych wyzwań, zabawy oraz uczenia się samodzielności i podejmowania ważnych decyzji zostały nagrodzone wspaniałym wyjazdem.
To był niezwykły finał konkursu "Deutsch hat Klasse" oraz niezapomniany Dzień Dziecka 2017.
Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję konkursu.
                                                                 Małgorzata Piotrowska

Opracowane przez: Eugeniusz Gwóźdź dnia: 2017-06-08 21:51:22