Bo liczy się człowiek – projekt edukacyjny

W dobie konsumpcjonizmu, gdzie mieć oznacza być, człowiek i jego godność schodzą na drugi plan. Rozpowszechnione są mowa nienawiści (hejt), nietolerancja i dyskryminacjaProjekt „Bo liczy się człowiek” ma na celu pokazanie, do czego mogą prowadzić negatywne zachowania ludzi.

Świat, w którym żyjemy, nie jest rajem. Pełen skrajności i agresji, jest chaotyczny, zagubiony w codziennym pędzie, zatracony i zobojętniały. Wszechobecne są stereotypy, nienawiść i wciąż żywe ideologie wrogo nastawione wobec podstawowych praw człowieka.

Filmik podsumowujący projekt – youtube.com/bo-liczy-sie-człowiek

Artykuł na stronie internetowej CRL –  crl.org.pl/bo-liczy-sie-czlowiek-program-edukacyjny

Właśnie teraz potrzebne jest uświadomienie ludziom, zwłaszcza młodym, co jest w naszym życiu ważne, a na co zwraca się coraz mniejszą uwagę. Trenerzy z Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu (Auschwitz Jewish Center Foundation) i policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) pokazują młodzieży z województwa śląskiego, do czego może doprowadzić agresja słowna, a także przeciwdziałać tym zjawiskom.

Wiemy z historii, że kumulacją i efektem omawianych zachowań może być eskalacja przemocy fizycznej i psychicznej, zwana powszechnie wojną. Wyniszczanie innych osób lub całych narodowości nie jest efektem bujnej wyobraźni, lecz faktem historycznym.

Dlatego uczestnicy projektu odwiedzają miejsce szczególne – obóz Auschwitz-Birkenau, w którym jeden człowiek drugiemu człowiekowi uczynił rzecz potworną. Następnie uczniowie, nauczyciele i policjanci biorą udział w warsztatach prowadzonych przez trenerów Centrum Żydowskiego. Dzięki nim dowiadują się o przyczynach i skutkach problemów, jakimi są mowa nienawiści, nietolerancja, dyskryminacja i ocenianie ludzi na podstawie stereotypów. Aby zwiększyć oddziaływanie i dotrzeć do jak największej liczby osób, stworzone zostaną trzy krótkie filmy promocyjne. Na koniec zadajmy sobie pewne pytanie: Czy chcemy żyć w świecie pełnym nienawiści i przemocy?

Opracowane przez: Eugeniusz Gwóźdź dnia: 2017-11-27 14:24:57